Witaj we wspólnej przestrzeni, gdzie dzielenie się wiedzą, uczuciami i przemyśleniami to nie tylko puste hasła. *Jeune Europe* to coś więcej niż nazwa. To jasne światło, droga którą podążamy od czasów trudnej europejskiej przeszłości, pełnej zmian, niepokoju i konfliktów. „La Jeune Europe” powstała jako grupa intelektualistów z wielu państw Europy, stworzona na fundamentach idei Giuseppe Mazzini’ego: „Razem, żeby stworzyć Europę dla ludzi”.
Duch naszego projektu bazuje na dzieleniu się słowem pomiędzy ludźmi, którzy pochodzą z wielu krajów i różnych kręgów zainteresowań, mając na celu intelektualny rozwój. Sto lat po I Wojnie Światowej, która ustawiła młodych Europejczyków do walki przeciwko sobie, trzydzieści lat po powstaniu programu Erasmus, który zbudował nowe mosty pomiędzy europejską młodzieżą – dziś – mamy szansę rozwijać Europę poprzez zupełną integrację, zrobić z niej latarnię świecącą jasnym promieniem na cały świat.
Dziś – dyskusja o granicach i mieszaniu kultur jest obecna i potrzebna jak nigdy dotąd. Znaleźliśmy bliski nam kontekst europejski wśród ludzi pochodzących z różnych stron globu w fizycznym kontekście, ale technologia umożliwia nam wyjście poza granice poprzez dzielenie sie wiedzą, wartościami i pracą, żeby zbudować nową, większą i silniejszą Europę poprzez rozwijanie jednostek i ogółu.
Każdy – również Ty – ma szanse zostać usłyszanym przez czytelników Jeune Europe. Wystarczy, że skontaktujesz się z autorami. Rdzenną cechą tego bloga jest pokruszanie tematów z różnych dziedzin, dlatego artykuły powinny być starannie dopracowywane przez twórców przed publikacją.
Ponieważ założeniem tego bloga jest uczynienie tego co najlepsze z wymiany idei, każdy artykuł jest przemyślany tak, żeby wzbudzić dyskusję, która pogłębi wiedzę czytelników i pozwoli im wymienić punkty widzenia poprzez dialog. Ponadto, udział społeczeństwa z innych państw niż europejskie jest niesamowicie ważnym elementem spojrzenia na nasz region z innej perspektywy.
Jako nowe pokolenie będziemy stawali przed nowymi wyzwaniami przyszłości. Niektóre szlaki – takie jak budowanie pokoju w Europie – już zostały przetarte i powinniśmy je pielęgnować. Inne – takie jak zmiana klimatu – w pełni spoczywają na nas.
„Jeune Europe” to sposób na lepsze poznanie się jako Europejczycy, na wspólny rozwój, na skracanie odległości miedzy nami, abyśmy pokazali światu czym jest Europa i co możemy zrobić dla wspólnej przyszłości.
Naszą odpowiedzialnością jest wzięcie tego co najlepsze z naszej przeszłości i zrobienie tego, co tylko możemy dla jak najlepszej przyszłości.
Dzisiaj my – Europa – możemy to zrobić.
Translated by Patryk Jarmakowicz